Hagyományos szisztémás kezelés

Hagyományos szisztémás kezelés

Általános szabályként a hagyományos szisztémás kezelést akkor alkalmazzák, ha a lokális kezelések nem járnak sikerrel.

A szisztémás kezelést az egész szervezetre általánosan ható injekcióval vagy tablettával lehet alkalmazni. A hagyományos szisztémás kezelések igen hatásosak, de egyben a mellékhatások kockázata is nagyobb. A szisztémás gyógyszerek közepes és súlyos fokú pszoriázisban szenvedő betegek esetében javasoltak. A szisztémás kezelést kapó betegeknél rendszeres vérvizsgálatot és vérnyomásmérést kell végezni.

Ciklosporin

A ciklosporin ciklikus 11-aminosav-peptid. Főként szervátültetéseknél használatos immunszupresszáns készítmény. Súlyos pszoriázisban is hatásosan alkalmazható, mert gátolja a T-sejtek szaporodását és elnyomja az immunválaszt. A ciklosporinkezelés során a betegek többsége a bőrtünetek jelentős mértékű javulását tapasztalja.
A ciklosporint tabletták formájában alkalmazzák. A kezelés átlagosan 3-4 hónapig tart, viszont a kezelés hatása már néhány napon belül érzékelhető. A pszoriázisos tünetek ugyanakkor nagy valószínűséggel felerősödnek a kezelés abbahagyása után.
A ciklosporin leggyakoribb mellékhatásai többek között a magas vérnyomás, veseműködési zavar kialakulása illetve a rákos megbetegedések fokozott kockázata, valamint a hányinger, hasmenés, májműködési zavar és az általános fáradtságérzés.

Metotrexát

A metotrexát citosztatikus és immunszupprimáló hatású szer. Injekció vagy tabletta formájában alkalmazzák. A metotrexát súlyos pszoriázisban és hozzá társuló artritisz pszoriátikában szenvedő betegek terápiájára használatos készítmény. A metotrexátot kapó betegeket gondosan ellenőrizni kell, mivel a kezeléshez súlyos mellékhatások, többek között vérszegénység, vese- és májkárosodás társulhatnak. A metotrexáttal kezelt betegeknél 2-3 hetente vérvizsgálatot kell végezni. Ha kellő körültekintéssel járunk el, a metotrexát alapú kezelés gyorsan és jelentős mértékben enyhítheti a pszoriázis tüneteit. A metotrexát azonban elnyomja az immunválaszt, és kizárólag egyébként egészséges embereknél alkalmazható (akiknél nem áll fenn semmilyen fertőzés). A metotrexát ellenjavallt terhesség alatt (illetve amikor a páciens terhességet tervez). Biztonságossági aggályok miatt a metotrexát ellenjavallt továbbá súlyos veseelégtelenségben, csontvelőbetegségben vagy gyomorbetegségben (így például gyomor- és nyombélfekélyben) szenvedő betegek esetében.

Retinoidok

A retinoidokat az 1970-es évek közepe óta alkalmazzák a pszoriázis kezelésében. Az A vitaminból származó retinoidok normalizálják a bőrsejttermelést és a hámlást. Léteznek természetes és szintetikus retinoidok (retinol). A szájon át alkalmazható retinoidok a közepesen súlyos és súlyos pszoriázisban szenvedő, más terápiákra nem reagáló betegek esetében javallottak. A retinoidok tulajdonságai az A vitaminéhoz hasonlóak. Az egyik leggyakrabban alkalmazott retinoid az acitretin. A kezelés felfüggesztése a pszoriázis fellángolásához vezethet. Az acitretin nem alkalmazható terhes nőknél, továbbá nem ajánlott teherbe esni a kezelést követő 3 éven belül.

EM-106589 Lezárási dátum: 2022.11.11.

Kapcsolódó Tartalom