Mit tegyen, ha felmerül Önben a gyanú, hogy pszoriázisa lehet?

Mit tegyen, ha felmerül Önben a gyanú, hogy pszoriázisa lehet?

Ha arra gyanakszik, hogy tüneteit pszoriázis okozhatja, azonnal forduljon bőrgyógyászhoz a diagnózis felállítása érdekében.

Ha Önnél pszoriázist diagnosztizálnak, a bőrgyógyásznak fel kell mérnie a pszoriázis súlyosságát általánosan elfogadott értékelési skálák segítségével:

  • PASI (Psoriasis Area and Severity Index, pszoriázisos terület- és súlyosságindex) – a pszoriázis előrehaladottságának vizsgálatára;
  • DLQI (Dermatology Life Quality Index, bőrgyógyászati életminőség-index) – annak meghatározására, hogy milyen mértékben befolyásolja a pszoriázis az Ön életminőségét;
  • BSA (Body Surface Area, testfelület) – a pszoriázis által érintett testfelület mérésére. Az orvosnak rögzítenie kell az Ön kórtörténetét is, különös tekintettel azokra a körülményekre, amelyek között megjelentek az Ön első pszoriázisos tünetei (fertőzések, gyógyszerek, stressz).

A legmegfelelőbb pszoriáziskezelés, illetve a gyógyszer hatásossága nagymértékben függ az ezekkel a kérdőívekkel kapott pontszámtól.
Őrizze meg az összes orvosi leletét, hogy megmutathassa kezelőorvosának a régebbi és a legfrissebb eredményeit. Betegségének részletes kórtörténete szintén segít az orvosnak, ha Ön nem reagál jól az aktuális kezelésre és módosítani kell azt. Ne feledje, hogy ha bőrgyógyászt vált, adja oda az új orvosnak a pszoriázissal kapcsolatos orvosi dokumentumainak másolatát, ideértve a korábbi orvosi vizsgálatok eredményeit is.

A pikkelysömör kezelésében nagyon fontos a korai diagnózis, és az időben elkezdett terápia. A pszoriázis, változó súlyosságú, gyógyíthatatlan betegség. Ha nem megfelelően kezelik, az egész szervezetet érintheti. Amennyiben a beteg nem részesül folyamatos kezelésben, a pszoriázis súlyos egészségi szövődményeket okozhat. Számos egészségi probléma társul a pszoriázishoz, ideértve a belső szerveket és ízületeket (artritisz pszoriatika) érintő zavarokat, ami jelentős testi károsodáshoz vezethet. Ezenkívül a pszoriázis fokozhatja a cukorbetegség, szívbetegségek és a depresszió kialakulásának kockázatát. A pszoriázis nem veszélyezteti a beteg életét, de erőteljesen befolyásolja az egészséggel kapcsolatos életminőséget. A pszoriázis különböző fajtáit gyakran krónikus stressz vagy fertőzés válthatja ki.

Ha bármilyen pikkelysömörszerű bőrelváltozást tapasztal magán, késlekedés nélkül forduljon a betegség kezelésére specializálódott bőrgyógyászhoz – ez nem feltétlenül magától értetődő, ezért az első vizit során kérdezzen rá erre. Előfordulhat, hogy a diagnózis megerősítése érdekében az orvos bőrbiopsziára küldi. A bőrbiopszia egy mintavétel az érintett bőrfelületről. A pszoriázis diagnózisához nincs szükség kórszövettani vizsgálatra.
Ha Önnél pikkelysömört diagnosztizálnak, az egészségi állapotát a bőrgyógyász a következő skálák segítségével határozhatja meg: PASI, DLQI és BSA. A legjobb kezelés kiválasztásához és hatásosságának meghatározásához fontos azonosítani a betegség aktivitásának értékét. Ha a pszoriázisa súlyosságát az említett validált módszerekkel állapítják meg, Ön alkalmassá válhat arra, hogy a pszoriázis elleni terápiás készítményt kapjon.

EM-106589 Lezárási dátum: 2022.11.11.

Kapcsolódó Tartalom

Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson